کنگره‌ی ملی شعر شهید سلیمانی با عنوان «سردار سربداران» آغاز به کار کرد

طی مراسمی در تالار وحدت و همزمان با هفته دفاع مقدس

کنگره‌ی ملی شعر شهید سلیمانی با عنوان «سردار سربداران» آغاز به کار کرد

مراسم افتتاحیه نخستین کنگره ملی شعر« سردار سربداران» ، شامگاه پنجشنبه -یكم مهرماه-، در حالی در تالار وحدت برگزار شد كه سخنرانان بر تاثیرحماسه بزرگ سردار سلیمانی بر فرهنگ ، ادبیات و خصوصا شعر امروز ایران تاكید كردند.

مراسم افتتاحیه نخستین کنگره ملی شعر« سردار سربداران» ، شامگاه پنجشنبه -یكم مهرماه-، در حالی در تالار وحدت برگزار شد كه سخنرانان بر تاثیرحماسه بزرگ سردار سلیمانی بر فرهنگ ، ادبیات و خصوصا شعر امروز ایران تاكید كردند.
در این مراسم  كه  شخصیت های تاثیرگذار ادبی،‌ فرهنگی و هنری كشور در آن حضور داشتند،  شاعران برجسته كشور، روایت های جذاب و شنیدنی ای از خاطرات مشترك با سردار دل ها در محافل ادبی و شعری كشور بیان كردند و از جایگاه رفیع شعر در جاودانه ساختن مكتب شهید سلیمانی گفتند.


فرصت كم نظیر برای هنرمندان
به گزارش «روابط عمومی نخستین كنگره ملی شعر سردار سربداران»، در مراسم افتتاحیه این رویداد بزرگ فرهنگی كه شامگاه پنجشنبه یكم مهرماه در تالار وحدت برگزار شد، علاوه بر شعرا و شخصیت‌های فرهنگی‌ای چون غلامعلی حداد عادل - رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی –  یاسر احمد وند - معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- ، محسن مومنی شریف – رئیس سابق حوزه هنری انقلاب اسلامی –، شخصیت های نظامی و سیاسی ای چون سردار اسماعیل قاآنی ، فرمانده نیروی قدس سپاه، ، عبدالله صفی الدین، نماینده حزب الله لبنان در ایران، و... نیز حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم ، خانم زینب سلیمانی به عنوان نخستین سخنران در جایگاه قرار گرفته و با تشكر از حضور شاعران و دوستداران فرهنگ و ادب دراین مراسم، در توضیح ابعاد شخصیتی حاج قاسم گفت: « سردار به اندازه نبوغ نظامی اشان، شخصیتی فرهنگی بود و به اندازه فرهنگ، سیاست می‌دانست و به همین دلیل است كه حاج قاسم فرصتی كم نظیر برای هنرمندان عصر انقلاب است، شخصیت این شاگرد مكتب امام خمینی به حدی كم نظیر، راز آلود  و اسطوره ای و برای عموم مردم جذاب است كه هر اثر هنری، ‌تصویری و ادبی كه درباره ایشان منتشر شده ، مورد استقبال گسترده مخاطبان قرار گرفته است كه این استقبال، نشان دهنده عطش مخاظب برای انس بیشتر و شناخت بهتر مكتب شهید سلیمانی و ابعاد شخصیتی این شهید است».
فرزند شهید سلیمانی در ادامه درباره اهمیت شعر در تبیین شخصیت سردار دل‌ها گفت:« در این میان یكی از بهترین قالب‌ها برای بیان ابعاد شخصیتی حاج قاسم و مكتب ایشان، شعر و ادبیات است».
رئیس بنیاد شهید سپهبد سلیمانی در ادامه سخنان خود با دعوت از مردم برای فعالیت در زمینه گسترش و تبیین فرهنگ سردار دل‌ها گفت: سال گذشته خدمت مقام معظم رهبری بودیم كه فرمودند برگزاری سالگرد شهادت شهید سلیمانی باید مردمی باشد و از ظرفیت های مردمی استفاده شود كه بعد از بیانات ایشان ، دغدغه بنیاد شهید سپهبد سلیمانی  برای استفاده بیشتر و بهتر از ظرفیت های خودجوش مردمی افزایش یافت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشكر از استقبال گسترده مردمی برای بزرگداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی گفت : از مردمی كه اچازه ندادند یاد و خاطره سردار سلیمانی در نخستین سالگرد ایشان كمرنگ شود می خواهم تا این فعالیت حماسی خود را در دومین سالگرد ایشان هم تكرار كنند.
در ادامه مراسم، مرتضی امیری اسفندقه - دبیر علمی این كنگره -، با بیان اینكه همان‌طور که شعر حماسه‌ساز است ، مردان بزرگ هم شعر را بالا می كشند و رشد می دهند، افزود : روح بلند سردار سلیمانی کرامت کرده  و شاعران را به این محفل دعوت کرده است .
وی درباره برنامه های آینده این كنگره نیز افزود: برترین اشعار این كنگره شعری، در كتابی گردآوری شده و به علاقمندان تقدیم می شود .
سعید یوسف نیا  شاعری كه نام این كنگره،- «سردار سربداران»-  از یكی از غزل های او وام گرفته شده است نیز با حضور در جایگاه گفت :مردان مرد که از اسطوره عبور کرده‌اند را نمی‌توان به زبان عادی توصیف کرد و اینجاست که زبان شعر لازم است.
این شاعر صاحبنام  در ادامه، دو غزل سروده شده در وصف سردار سلیمانی را برای حاضران خواند كه یكی از آنها غزل مشهور سردار سربداران بود.


لبخندی كه جاودانه شد
محمد مهدی سیار شاعر دیگری بود كه در این مراسم برای خواندن شعر بر روی سن تالار وحدت آمد و با بیان اینکه خاطره‌ی مشترکی با حاج قاسم و شعر دارم، گفت:عید فطر سال ۱۳۹۷ بود که حاج میثم مطیعی ، شعر مشترک من، علی‌محمد مودب و میلاد عرفان‌پور را در نماز عیدفطر خواند و برخی حرف و حدیث ها و گلایه ها درباره آن پیش آمد، سال بعد ادامه آن شعر را سرودیم كه بخشی از آن به این صورت بود كه «گربه یك نقد رود صبر و قرارت از دست/ صف اول منشین، بین جماعت جا هست»  كه در این هنگام دوربین تلویزیون روی چهره سردار رفت و آن لبخند جاودانه ایشان را ثبت كرد و من كه از تلویزیون این تصویر را می دیدم با خوشحالی به همسرم گفتم كه تمام سختی هایم به این لبخند می‌ارزید.
 حسین اسرافیلی شاعر دیگری بود که در این مراسم به شعرخوانی پرداخت و در انتهای شعر خوانی خود گفت: هدیه و صله‌ی شعر من، صلواتی بر این بزرگمرد و نماد شرافت ایران است.
سعید بیابانکی از دیگر شاعرانی بود كه دراین مراسم به قرائت شعر پرداخت و گفت: خبر شهادت سردار، خبر تلخی بود كه انگار رسانه‌ها را منفجر کرد.
در ادامه این مراسم، غلامرضا صنعتگر خواننده مشهور كشورمان، دو قطعه‌ی «شهید» و «قاسم زنده است» را اجرا کرد.


هنر ، برای جاودانه ساختن ارزش ها
دكترغلامعلی حدادعادل، آخرین سخنران این مراسم بود كه در سخنرانی خود گفت: هر حقیقتی برای ماندگاری نیازمند استفاده از هنر است. هنر می‌تواند در دل آدمی را به روی حقیقت بگشاید. حقیقت اگر با هنر همراه نشود با چهره خشک منطق روبرو می‌شود و خوشا بر منطق و حقیقتی كه با هنر آراسته شود.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به مسئولیت هنرمندان برای تبیین شخصیت و مكتب سردار سلیمانی ، خطاب به هنرمندان گفت: شهید سلیمانی را با صدهزار دیده تماشا کنید و با صدهزارهنر، ایشان را به ایران و جهان معرفی کنید. اگر شخصیتی با یك دهم ارزش‌های شهید سلیمانی درهر کشور دیگری بود، از او اسطوره‌ها و افسانه‌ها می‌ساختند و هنرمندان با هنر خود، ارزش‌های او را جاودانه می كردند.
وی تاکید کرد: شهید سلیمانی یک حقیقت جاری است که هنرمندان باید نسل‌ها را با عظمت شهید آشنا کنند، البته جا دارد در كنار كارهای هنری،‌ یک نویسنده بزرگ، یک تک نگاشت به صورت واقع ‌نگارانه تالیف کند که سند وپشتوانه هنرمندان باشد و به زبان‌های مختلف ترجمه شود.


تقدیر از دو خانواده شهید و چهار هنرمند
در ادامه این مراسم، از خانواده شهیدان ابومهدی المهندس و شهید پورجعفری ، همرزمان شهید سلیمانی، تجلیل شد.
در آخرین بخش از این مراسم باشكوه نیز از اثر نگارگری استاد بدرالسما و نقاشی حسن روح الامین با موضوع حماسه بزرگ شهید سلیمانی رونمایی شد و در ادامه از میلاد عرفان پور و غلامرضا صنعتگر به دلیل سرودن و خواندن اثر« قاسم هنوز زنده است» و آثار دیگری با موضوع رشادت های سردار سلیمانی و شهیدان تجلیل شد.
 شرایط شركت در كنگره ملی شعر سردار سربداران
علاقمندان به شركت در كنگره ملی شعر«سردار سربداران» برای  ثبت نام و ارسال اثر خود می توانند به این لینك https://soleimani.ir/199 در فضای مجازی مراجعه كرده و بعد از دریافت كد دو مرحله ای ورود، ‌آثار خود را ارسال كنند.
مرتضی امیری اسفندقه - دبیر علمی «نخستین كنگره‌ی سردار سربداران»- در توضیح هدف از برگزاری این رویداد ادبی و فرهنگی می گوید: «هدف اصلی از برگزاری این كنگره ، جمع‌آوری برترین اشعار در قالب‌های گوناگون شعر پارسی برای ثبت و پاسداری از حماسه‌ی‌ شهادت سردار سلیمانی است. بر اساس فراخوان این كنگره، شاعران علاقمند می‌توانند اشعار خود را در تمامی قالب‌ها شامل قصیده، ‌غزل، رباعی، دوبیتی،‌ قطعه، نیمایی،‌ آزاد و سپید به دبیرخانه‌ی كنگره ارسال كنند.»

پویش تولیدات محتوای مردمی / از حاج قاسم بگو