جای این زخم سخت است

دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی به روایت خبرگزاری شینهوا چین:

جای این زخم سخت است

در مراسم تشییع دو سال پیش، رهبر ایران، آیت‌الله خامنه‌ای، در کنار تابوت پوشیده‌شده از پرچم ایران برای سلیمانی دعا کرد و گریست. در کنار او، مقامات کشوری و دولتی ایران ایستاده بودند. میلیون‌ها ایرانی از سراسر این کشور برای آخرین بار به خیابان‌ها آمدند تا سلیمانی را بدرقه کنند

گائو ونچنگ،  خبرنگار خبرگزاری شینهوا
خبرگزاری دولتی جمهوری خلق چین، شینهوا،  در دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی و همراهانش در فرودگاه بغداد، به پوشش این رویداد پرداخته است.
آسمان تیره‌وتار تهران
خبرگزاری شینهوا، در ابتدای گزارش خود به توصیف فضای غم‌بار و اندوهناک ایران و تهران می‌پردازد و می‌نویسد: «در سومین روز سال ۲۰۲۲، آسمان تهران، پایتخت ایران، تاریک و غم‌انگیز است؛ این روز، روزی است که مراسم بزرگداشت قاسم سلیمانی برگزار شد. دو سال پیش در چنین روزی، ژنرال ارشد ایرانی، قاسم سلیمانی، در حمله هوایی نیروهای آمریکایی در خارج از فرودگاه بین‌المللی بغداد در عراق کشته شد. در آن زمان، اوضاع غرب آسیا تیره و نامعلوم بود. اگرچه جنگی که مردم نگران آن بودند در نهایت اتفاق نیفتاد، اما زخمی که آمریکا بر ایران به‌جا گذاشت، هنوز تازه است و به‌سختی از بین می‌رود.» 
در مراسم تشییع دو سال پیش، رهبر ایران، آیت‌الله خامنه‌ای، در کنار تابوت پوشیده‌شده از پرچم ایران برای سلیمانی دعا کرد و گریست. در کنار او، مقامات کشوری و دولتی ایران ایستاده بودند. میلیون‌ها ایرانی از سراسر این کشور برای آخرین بار به خیابان‌ها آمدند تا سلیمانی را بدرقه کنند. 
فرمانده سپاه قدس و مبارزه با تروریسم
سلیمانی قبل از ترور، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بود و وظیفه اصلی او تقویت نفوذ منطقه‌ای ایران و مبارزه با سازمان افراطی داعش بود. افکار عمومی ایران معتقدند که او با «کمک به بسیج و تقویت جنبش‌هایی علیه حضور نظامی آمریکا در غرب آسیا» باعث شد تا آمریکایی‌ها او را ترور کنند.
در سال ۲۰۲۱، ایران مجموعه‌ای از مراسم عزاداری برای سلیمانی برگزار کرد. یادآوری این جای زخم برای آگاه‌کردن و الهام‌بخشیدن به خود (ایران) است. 
رهبر انقلاب اسلامی و یادبود سردار سلیمانی
خبرگزاری دولتی جمهوری خلق چین در ادامه پوشش مراسم دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی به دیدار آیت‌الله خامنه‌ای با نزدیکان سردار سلیمانی پرداخته و می‌نویسد: «آیت‌الله خامنه‌ای، در اولین روز سال جاری با نزدیکان سلیمانی دیدار کرد. هنگامی که او به یاد گذشته‌اش با سلیمانی می‌افتد، یا وقتی صحبت از احساسات می‌شد، باید کمی مکث می‌کرد تا احساساتش آرام شود. با اینکه ماسک به صورت زده بود، چشم‌ها و لحن صدایش غم آشکاری را نشان می‌داد. آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه جمعیت زیادی به عزاداری پرداختند، گفت قاسم ملی‌ترین شخصیت بوده و هست.» 
آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کرد «شهید» سلیمانی برای دشمنان خطرناک‌تر از «سردار» سلیمانی است. به گفته وی، در دو سال پس از شهادت سلیمانی، آمریکا از افغانستان فرار کرده است … «موج مقاومت و مخالفت با استکبار» در منطقه نسبت به دو سال پیش قوی‌تر شده است. 
بزرگداشت ایرانیان برای یادبود سلیمانی ادامه دارد؛ در شبکه‌های اجتماعی تعداد زیادی از ایرانیان با موضوع «قهرمان» دل‌تنگ او شدند. مردم ایران در مراسم بزرگداشت سلیمانی، تصویر او و پرچم ایران را برای بزرگداشت این «قهرمان» در جان‌ودل خود نگه داشتند. 
پاسخ ایرانیان به خبرنگار شینهوا
خبرنگار شینهوا در تهران با حضور در مراسم دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی با مردم گفت‌وگو کرده است. وی گزارش کرده است که حسین اصلانی، تاجر ۵۸ ساله، گفته عزاداری برای قهرمانان و مقاومت در برابر دشمن سنت ایرانی است. از بدو تأسیس جمهوری اسلامی ایران، آمریکا همواره با ایران دشمنی داشته است. سلیمانی می‌دانست که ممکن است مورد حمله دشمن قرار گیرد، اما باز هم تردیدی نداشت. او، مظهر شجاعت بود. 
ایمان ابونیکی، از افسران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران که در مراسم بزرگداشت حضور داشت، لباس نظامی به تن نداشت و به خبرنگاران گفت که نه به‌خاطر هویت شغلی، بلکه از صمیم قلب برای عزاداری سلیمانی آمده است. او می‌گفت، سلیمانی در زمان حیاتش با زیردستانش خیلی خوب رفتار می‌کرد و همه به او احترام می‌گذاشتند و دوستش داشتند. آمریکایی‌ها او را کشتند و از او یک «قهرمان بزرگ‌تر» ساختند.» 
رزهای سفید در زمستان شکوفا شدند
خبرگزاری شینهوا در پایان گزارش خود با اشاره به تحریم‌های عمیق و طولانی‌مدت آمریکا علیه ایران می‌نویسد: «برای چندین دهه، محاصره و تحریم‌های اعمال‌شده توسط ایالات‌ متحده علیه ایران هرگز متوقف نشده است. در تهران در اوایل زمستان، رزهای سفید بدون تسلیم‌شدن در برابر سرما، با غرور در باد شکوفا شدند.»
منبع اصلی: http://www.news.cn/2022-01/03/c_1128228953.htm

 

پویش تولیدات محتوای مردمی / از حاج قاسم بگو