شکست رژیم صهیونیستی در عملیات «معجزه خانه کارت‌ها»

گزارش/

شکست رژیم صهیونیستی در عملیات «معجزه خانه کارت‌ها»

اقدام ایالات‌ متحده در ترور سردار سلیمانی و همراهانش در فرودگاه بغداد یکی از مهم‌ترین موضوعات در ادبیات سیاسی، ژورنالیستی و دانشگاهی است. این اهمیت از یک‌سو به‌دلیل شخصیت و جایگاه مهم سردار سلیمانی است و از سویی دیگر، به بلوک مقاومت مربوط می‌شود که تحت فرماندهی وی در غرب آسیا علیه صلح و توسعه‌طلبی ایالات ‌متحده و رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کرد؛

اقدام ایالات‌ متحده در ترور سردار سلیمانی و همراهانش در فرودگاه بغداد یکی از مهم‌ترین موضوعات در ادبیات سیاسی، ژورنالیستی و دانشگاهی است. این اهمیت از یک‌سو به‌دلیل شخصیت و جایگاه مهم سردار سلیمانی است و از سویی دیگر، به بلوک مقاومت مربوط می‌شود که تحت فرماندهی وی در غرب آسیا علیه صلح و توسعه‌طلبی ایالات ‌متحده و رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کرد؛ بنابراین، طبیعی است که این موضوع جایگاه برجسته‌ای را در میان موضوعات متعدد به خود اختصاص دهد. در پوشش خبری و رسانه‌ای، موضوع ترور از منظر ابعاد سیاسی، حقوقی، مسئولیت دولت میزبان و مسائل مانند آن، نظرات و مقالات متعددی مطرح شده است؛ اما زمینه متفاوتی که کمتر به آن پرداخته‌ شده این است که آیا این عملیات از سوی ایالات‌ متحده اولین اقدام بوده یا خیر؟
گادی آیزنکوت،  یکی از افرادی است که در این زمینه مباحثی را مطرح کرده است. وی از ژنرال‌های بلندپایه ارتش اسرائیل بوده که سابقه ریاست کل ستاد نیروهای دفاعی اسرائیل  را نیز در کارنامه خود دارد. اظهارات وی به‌عنوان یکی از مقامات بلندپایه رژیم صهیونیستی می‌تواند نشان‌دهنده اقدامات این رژیم پیش از عملیات آذرخش کبود و همچنین در جریان این عملیات تروریستی باشد. وی مدعی شده است که اسرائیل پیش از عملیات تروریستی آمریکا در فرودگاه بغداد به‌دنبال ترور سردار سلیمانی بوده است. این ژنرال سابق ارتش اسرائیل در مصاحبه‌ای با معاریو گفته است که ارتش اسرائیل در سال ۲۰۱۸ یک عملیات وسیع در مقیاس بزرگ را برای ترور قاسم سلیمانی انجام داد که ناموفق بود.
وی در ادامه افشاگری خود نام عملیات را نیز بیان‌کرده و این عملیات را «عملیات خانه کارت‌ها»  ذکر کرده است. وی گفته در این عملیات صد پایگاه نظامی که ایران یا نیروهای طرفدار ایران در آن بودند هدف حملات موشکی قرارگرفته که از بلندی‌های جولان شلیک شدند. به گفته وی، هدف اصلی این بود که سلیمانی را در هر جای این منطقه و در هر اتاق عملیاتی هدف قرار دهیم یا او را بیرون بکشیم، اما این واقعیت نیز وجود داشت که اسرائیل توانایی محاصره و یا بستن دایره اطراف او را نداشت. وی همچنین گفته است که ما در این عملیات تعداد زیادی از پایگاه‌ها و افراد را هدف قرار دادیم، اما سلیمانی در این عملیات جان سالم به در برد. آیزنکوت در ادامه می‌گوید: «ما در طول جنگ سوریه به این دلیل که ایرانی‌ها در مرزهای شمالی ما حضور داشتند بارها آن را هدف قرار دادیم؛ اما تا زمانی که سلیمانی زنده بود و به فعالیت ادامه می‌داد، عملیات‌های ما نتیجه‌بخش نبودند. ازاین‌رو، مصمم شدیم تا او را حذف کنیم.»
بن کاپیست،  خبرنگار المانیتور نیز می‌گوید آیزنکوت هیچ‌گاه به این اندازه صریح و بدون پرده صحبت نکرده است. وی به خبرنگار المانیتور گفته هجده ماه قبل از ترور قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد، ارتش اسرائیل عملیات خانه کارت‌ها را علیه نیروی قدس ایران در سوریه انجام داد. وی در ادامه می‌گوید: «این عملیات به‌قدری دقیق و حساب شده بود که ما مطمئن بودیم همه افرادی را که انتخاب کرده‌ایم، می‌زنیم.» وی می‌افزاید: «ما مجوز این را داشتیم که اگر مکان قاسم سلیمانی را تشخیص دادیم او را نیز هدف قرار دهیم.»
آیزنکوت در پاسخ به سؤال خبرنگار المانیتور که چرا عملیات خانه کارت‌ها موفقیت‌آمیز نبود، می‌گوید: «این یک امر طبیعی نبود، زیرا ما محاسبه همه‌چیز را کرده بودیم. ما می‌دانستیم او (سردار سلیمانی) حضور دارد و عملیات را هدایت می‌کند. ما حتی جای او را می‌دانستیم، اما او را در دید خود نداشتیم. این یک معجزه بود که توانست جان سالم به در ببرد، زیرا عملیات بسیار دقیق بود و حتی در مراحل اجرا و برنامه هیچ خطا و یا انحراف از آنچه مدنظر بود، صورت نگرفت؛ فقط یک معجزه بود که سلیمانی را نتوانستیم هدف قرار بدهیم.»

 

پویش تولیدات محتوای مردمی / از حاج قاسم بگو