زمان زیادی لازم است تا بتوانند جایگاه حاج‌قاسم را بشناسند و بشناسانند

حجت‌الاسلام و المسلمین سعید فخرزاده،:

زمان زیادی لازم است تا بتوانند جایگاه حاج‌قاسم را بشناسند و بشناسانند

حجت‌الاسلام و المسلمین سعید فخرزاده، مسئول واحد «تاریخ شفاهی» حوزه‌ی هنری با حضور در غرفه مکتب حاج قاسم گفت: لازم است که زمان زیادی را پژوهشگران و نویسندگان به مطالعه و تدوین بپردازند تا بتوانند جایگاه حاج‌قاسم را که یک شخصیت بین‌المللی است بشناسند و بشناسانند.

 در دومین روز از سی‌وسومین دوره نمایشگاه کتاب تهران، حجت‌الاسلام و المسلمین سعید فخرزاده، مسئول واحد «تاریخ شفاهی» حوزه‌ی هنری با حضور در غرفه مکتب حاج قاسم، درباره لزوم تأمل و تعمق در روایت‌های گردآوری‌شده از شخصیت، زندگی و مبارزات حاج‌قاسم نکاتی را بیان کرد. وی گفت: لازم است که زمان زیادی را پژوهشگران و نویسندگان به مطالعه و تدوین در این زمینه بپردازند تا بتوانند جایگاه حاج‌قاسم را که یک شخصیت بین‌المللی است بشناسند و بشناسانند.

تاکنون حدود 500اثر درباره حاج‌قاسم منتشر شده است، آیا شما اثری را درباره ایشان مطالعه کرده‌اید؟
به دلیل اینکه کار بنده ارزیابی آثار مکتوب است بسیاری از این آثار را مطالعه یا تورق کرده‌ام. اثری که در این زمینه برای بنده جذاب بود، خاطرات آقای شیرازی به نام «حاج قاسمی که من می‌شناسم» بود؛ زیرا روایت خاطرات مستقیم ایشان از حاج‌قاسم سلیمانی است. حضرت‌آقا نیز این کتاب را مطالعه کرده بودند. همچنین روایت زندگی‌نامه خودنوشت بسیار دلنشین است. به نظر من آثاری در شأن حاج‌قاسم هنوز تدوین نشده و لازم است که پژوهشگران و نویسندگان زمان زیادی را به مطالعه و تدوین در این زمینه بپردازند تا بتوانند جایگاه حاج‌قاسم را که یک شخصیت بین‌المللی است بشناسند و بشناسانند؛ شخصیتی که برای اسلام و ایران زحمت بسیار زیادی کشید. باید بتوانیم این شخصیت را به شکل واقعی آن در آثارمان برای مردم ترسیم کنیم. کمااینکه مردم به صورت غیرمستقیم و غیرمستند در شنیده‌ها و روایات این امر را لمس کرده و دانسته بودند که حاج‌قاسم برای دین، مردمش و مظلومان جهان درواقع تلاش کرده و تأثیرگذار هم بوده است و  با قدرتمندانی به مبارزه پرداخت که بسیاری از زورمندان عالم جرأت نمی‌کنند با آن‌ها دربیفتند. شهید سلیمانی همیشه در صحنه حضور داشت و علی‌رغم جایگاه و مقامش در جامعه، همواره خصلت مردمی‌اش را حفظ کرد؛ به همین دلیل مردم او را دوست داشتند و در تشییع او شرکت کردند. با این حال دشمن بیکار نمی‌نشیند و تلاش می‌کند با بیان جزئیات و تحریف موضوعات به‌تدریج جایگاه شهید سردار سلیمانی را در میان مردم تخریب کند؛ بنابراین لازم است در این زمینه تلاش‌هایی صورت بگیرد تا شناخت از شخصیت ایشان عمیق‌تر شود.

 فرمودید زمان لازم است. نگاهی وجود دارد که ما اگر زمان را هم از دست بدهیم هم روایت‌ها در ذهن افراد کمرنگ می‌شوند و هم همرزمان، رفقا و هم عصرهای حاج‌قاسم ممکن است نباشند.
منظور من در گردآوری روایت‌ها نیست، بلکه در نشر آن‌ها به زمان نیاز است. گردآوری باید با سرعت انجام شود ولی در نشر باید پختگی صورت بگیرد و تأمل کرد. وگرنه در گردآوری فرصت را نباید از دست داد.

پویش تولیدات محتوای مردمی / از حاج قاسم بگو