اگر حاج‌قاسم همه زندگی‌اش را می‌نوشت معجزه شده بود / نیاز است مرد میدان را از میان دست‌نوشته‌هایش شناخت

حجت‌الاسلام علی شیرازی، نویسنده کتاب "حاج قاسمی که من می‌شناسم "

اگر حاج‌قاسم همه زندگی‌اش را می‌نوشت معجزه شده بود / نیاز است مرد میدان را از میان دست‌نوشته‌هایش شناخت

حجت‌الاسلام علی شیرازی، راوی کتاب "حاج قاسمی که من می‌شناسم " در دومین روز از برگزاری سی و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه انتشارات بنیاد مکتب حاج قاسم حضور یافت.

در دومین روز از سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب در غرفه انتشارات مکتب حاج‌قاسم به گفت‌وگو با حجت‌الاسلام علی شیرازی، نویسنده کتاب «حاج قاسمی که من می‌شناسم» و جانشین سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پرداختیم.
وی در این گفت‌وگو اظهار داشت: حاج‌قاسم در زمان حیات دنبال مطرح شدن نبود، ولی برخی چیزهایی که مردم باید بدانند از خود به جای گذاشت. مثل نوشته‌های کتاب «از چیزی نمی‌ترسیدم»
حجت‌الاسلام علی شیرازی ادامه داد: ما درکشور در بین فرماندهان نظامی مثل حاج‌قاسم نداریم. وی شخصیتی است که از ابتدای شکل‌گیری انقلاب در کرمان در میدان حضور داشت و میدان مبارزه حاج‌قاسم، باید از سال۵۶ مرور شود.
وی با بیان اینکه  از پیروزی انقلاب اسلامی تا ورود ایشان به جبهه جنوب در سال ۵۹ و همچنین تا ۱۳ دی‌ماه ۹۸ یعنی زمان شهادت حاج‌قاسم را باید میدان حضور ایشان دانست، گفت: شهید حاج‌قاسم سلیمانی با تروریسم در عراق، لبنان و سوریه به مبارزه پرداخت و کسی با این وسعت میدان نداشته ایم.
حجت‌الاسلام شیرازی با اشاره به اینکه تلاش شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر ویژگی برجسته در کار و فعالیت حاج‌قاسم است، تصریح کرد: من با افراد بسیاری کار کرده‌ام اما کسی مثل حاج‌قاسم ندیدم که بسیاری اوقات تا نیمه‌شب کار می‌کرد. شهید حاج‌قاسم سلیمانی در سفری ۱۵روزه به سوریه و عراق، در مجموع حدود 10 ساعت خوابید.
وی خاطرنشان کرد: اخلاص شهید سلیمانی در نتیجه حرکت ایشان باید دیده شود، نتیجه ای که منجر به محبت مردم در زمان شهادت و در نمایی دیگر در زمان زندگی ایشان است.
حجت‌الاسلام شیرازی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه مراسم تشییع حاج‌قاسم عشق مردم را نشان داد، تصریح کرد: حاج‌قاسم در شجاعت مانند نداشت.
جانشین سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ادامه داد: اگر حاج‌قاسم همه زندگی‌اش را می‌نوشت معجزه شده بود.
حاج‌قاسم حقیقتا نترسید در مبارزه با طاغوت، مبارزه با اشرار، دوران دفاع‌مقدس و مبارزه با تروریست‌های داعش این شجاعت رشد کرد و اوج گرفت.
حجت‌الاسلام شیرازی با بیان اینکه تمام خاطرات حاج‌قاسم در نیروی قدس سپاه با دست خطش تدوین شده و به مرور باید چاپ شود، اظهار داشت: نوشته‌های حاج‌قاسم به دو نوع محرمانه و عادی است و هزاران دست خطش دست مردم است که باید جمع‌آوری شوند. بسیاری از دست نوشته‌های حاج‌قاسم عشق به خانواده را نشان می‌دهد مثل نامه‌هایی به خانواده‌اش که نیاز است این الگو به جامعه معرفی شود.
وی با بیان اینکه افرادی که از جنگ کنار حاج قاسم بودند میلیون‌ها نکته ناب برای گفتن دارند، گفت: حاج‌قاسم اهل خواندن قرآن و کتاب بود و امروز عطش شناخت زندگی او وجود دارد که رفع این عطش  به کار شبانه‌روزی و جهادی نیاز دارد.
حجت‌الاسلام شیرازی تصریح کرد: زمان را نباید از دست بدهیم و تعبد، ولایت‌مداری، دشمن‌ستیزی و... حاج‌قاسم باید معرفی و حتما وصیت‌نامه ایشان هر چه بیشتر منتشر شود.
وی با بیان اینکه اخلاق و عرفان از صحبت‌ها و نوشته‌های حاج‌قاسم باید تدوین شود تا نگاه حاج قاسم به موضوعات مختلف مشخص شود، افزود: هیچ‌کس مثل حاج‌قاسم بعد از حضرت‌آقا دغدغه خانواده شهدا را نداشت و مردم از همه اقشار با وجود جنگ روانی‌ای که علیه حاج‌قاسم راه انداخته بودند، عاشق این مرد میدان بودند.

پویش تولیدات محتوای مردمی / از حاج قاسم بگو