چگونه درباره حاج قاسم با کودکان سخن بگوییم؟

چگونه درباره حاج قاسم با کودکان سخن بگوییم؟

نشست «چگونه درباره حاج قاسم با کودکان سخن بگوییم؟» در سرای کودک نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.

نشست ملت، امت و الزامات روایت های ملی و جهانی از شهید سلیمانی برگزار شد

نشست ملت، امت و الزامات روایت های ملی و جهانی از شهید سلیمانی برگزار شد

نشست ملت، امت و الزامات روایت های ملی و جهانی از شهید سلیمانی در شبستان اصلی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

نشست مردم و روایت در نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد

نشست مردم و روایت در نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد

نشست مردم و روایت با موضوع روایت‌های مردمی از تشییع تاریخی شهید سلیمانی از سلسله نشست‌های انتشارات مکتب حاج قاسم برگزار شد.

از لزوم نشر آثار فاخر در مورد شهید سلیمانی و مستندنگاری جامع زندگی سردار دل‌ها

از لزوم نشر آثار فاخر در مورد شهید سلیمانی و مستندنگاری جامع زندگی سردار دل‌ها

نشست اول از سلسله نشست‌های انتشارات مکتب حاج قاسم با عنوان" بایسته‌های پژوهش در زندگی و زمانه شهید سلیمانی" با حضور میهمانانی از جمله گلعلی بابایی، محسن پرویز، جواد کلاته‌عربی و پژوهشگران، نويسندگان و علاقه‌مندان برگزار شد.

شکست رژیم صهیونیستی در عملیات «معجزه خانه کارت‌ها»

شکست رژیم صهیونیستی در عملیات «معجزه خانه کارت‌ها»

اقدام ایالات‌ متحده در ترور سردار سلیمانی و همراهانش در فرودگاه بغداد یکی از مهم‌ترین موضوعات در ادبیات سیاسی، ژورنالیستی و دانشگاهی است. این اهمیت از یک‌سو به‌دلیل شخصیت و جایگاه مهم سردار سلیمانی است و از سویی دیگر، به بلوک مقاومت مربوط می‌شود که تحت فرماندهی وی در غرب آسیا علیه صلح و توسعه‌طلبی ایالات ‌متحده و رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کرد؛

جایگاه یمن در تفکر راهبردی حاج قاسم سلیمانی

جایگاه یمن در تفکر راهبردی حاج قاسم سلیمانی

یمن در دیدگاه حاج قاسم یکی از مراحل بیداری در راستای ایجاد تمدن نوین اسلامی است. سفیر یمن بعد از شهادت حاج قاسم از او به‌عنوان دوستی دل‌سوز نام می‌برد و می‌گوید: «شهید سلیمانی الهام‌بخش همه آزادگان و کسانی بود که می‌خواستند در برابر ظلم مقاومت و ایستادگی کنند. این الهام‌بخشی حاج قاسم سلیمانی را در میان همه ملت‌های منطقه مشاهده می‌کنیم و مردم یمن برادری دل‌سوز و عزیز را از دست داده است؛ چون در میدان‌های مختلف از مجاهدت ملت یمن حمایت می‌کرد. آنچه امروز از سیره و روش او در مقاومت و ایستادگی در برابر استکبار و تلاش او در عرصه‌های مختلف به‌جا مانده است، الگوی همه ملت‌های منطقه خواهد بود

رایحه‌ای در دل تاریخ

رایحه‌ای در دل تاریخ

گزارش خبری درباره حادثه اخیر در کشمیر و واکنش مردم به این رویداد

ماجرای عکسی از حاج قاسم که کشمیر را بهم ریخت

ماجرای عکسی از حاج قاسم که کشمیر را بهم ریخت

گزارش خبر ۲۱ شبکه یک درباره واکنش شدید مردم کشمیر به توهین یک افسر نظامی به تمثال حاج قاسم و عذرخواهی فرمانده نظامی منطقه از مردم

جای این زخم سخت است

جای این زخم سخت است

در مراسم تشییع دو سال پیش، رهبر ایران، آیت‌الله خامنه‌ای، در کنار تابوت پوشیده‌شده از پرچم ایران برای سلیمانی دعا کرد و گریست. در کنار او، مقامات کشوری و دولتی ایران ایستاده بودند. میلیون‌ها ایرانی از سراسر این کشور برای آخرین بار به خیابان‌ها آمدند تا سلیمانی را بدرقه کنند

آیا آمریکا به اهدافش در منطقه رسید؟

آیا آمریکا به اهدافش در منطقه رسید؟

امپریالیستی آمریکا و قدرت‌های جهانی را در منطقه‌ی غرب آسیا فراهم کرد. آمریکا و متحدانش به‌ویژه بریتانیا که در سال ۲۰۰۳ به عراق حمله کردند، رویای روی کار آوردن رژیمی غرب‌گرا و سکولار را در این کشور در سر داشتند، امّا درایت و اقدامات سردار سلیمانی موجب ایجاد چالش‌های بزرگی برای تحقق سیاست‌های آمریکایی‌ها شد.

از «متولد مارس» تا «برادر قاسم»

از «متولد مارس» تا «برادر قاسم»

جامعیت شخصیت شهید سلیمانی در عرصه نظامی، میدانی، اخلاقی، مدیریتی، مبارزاتی و دینی سبب شد تا ایشان عینیت حقیقی قهرمانانی باشد که پیش از این تنها در ادبیات فرهنگی اسطوره‌‌‌ای ایران جای داشتند

مقاومت، هويت و 13 آبان

مقاومت، هويت و 13 آبان

واكنش جامعة ايراني و رهبران انقلاب اسلامي نسبت به سياست آمريكا بر اساس قالب‌هاي فرهنگ ايراني و ژئوپليتيك ايران شكل‌ گرفته است. نشانه‌هايي از «بيگانه‌هراسي» در ذهنيت جامعه، فرهنگ و حوزة كنش سياسي ايراني وجود دارد. در سال‌هاي بعد از انقلاب ايران، سياست‌هاي مداخله‌جويانة ايالات ‌متحده، چالش‌هاي امنيتي و اقتصادي بسياري را براي دولت و جامعة ايران به‌وجود آورد. واقعيت آن است كه سياست‌هاي تهاجمي آمريكا بيش از آنكه منجر به كاهش فرآيند آمريكاستيزي در منطقه شود، تضادهاي بيشتري را در روابط دو كشور به‌وجود آورده است.

دیپلماسی و میدان؛ نقش سردار سلیمانی در پیشبُرد سیاست خارجی

دیپلماسی و میدان؛ نقش سردار سلیمانی در پیشبُرد سیاست خارجی

کشورها و دولت‌ها در عرصة نظام بین‌الملل و محیط خارجی خود دارای منافع و علایقی هستند که اصولاً در دو بُعد پیدا و پنهان تعریف‌ و پیگیری می‌شوند. این اهداف گاهی آشکار و عینی و گاهی نیز پنهان و ناپیدا هستند و برخی اوقات نیز منافع به‌صورت چندگانه و چندوجهی تعریف می‌شوند که موجب پیچیده‌ترشدن امر تعقیب منافع و دست‌یابی به اهداف و آرمان‌های یک کشور یا دولت می‌شود

قانونی‌بودن حضور در عراق؟

قانونی‌بودن حضور در عراق؟

از آنجا که حضور رئیس نیروی قدس، سردار قاسم سلیمانی و دیگران، اقدامی مستشاری از طرف ایران بوده، نقض حقوق بین‌الملل نبوده، بلکه بر اساس دعوت قانونی دولت عراق برای تحقق صلح و امنيت بين‌المللي بوده است. در تأیید این موضوع، سخنان نخست‌وزیر عراق در پنجم ژانویه 2020 خطاب به پارلمان عراق شایسته‌ی توجه است. وی خاطرنشان کرد ترامپ از وی برای میانجی‌گری با ایران پس از حمله به سفارت آمریکا در بغداد درخواست کمک کرده بود.

ترور سردار سلیمانی؛ کنش ساختاری یا ماجراجویی تاکتیکی

ترور سردار سلیمانی؛ کنش ساختاری یا ماجراجویی تاکتیکی

درباره ترور سردار سلیمانی رویکردهای مختلفی در مراکز مطالعاتی و راهبردی آمریکا ارائه شده است. طراحی انجام عملیات و برنامه‌ریزی تاکتیکی ترور سردار سلیمانی از سوی تیم مشترک FBI و CIA تهیه شده و انجام عملیات توسط فرمان اجرایی دونالد ترامپ انجام گرفته است. در چنین مواردی، رئیس‌جمهور باید از سازوکارهایی استفاده کند که بیشترین منافع راهبردی را برای ایالات‌متحده ایجاد نماید و از سوی دیگر کمترین هزینه‌های تاکتیکی را نیز فراهم ‌سازد. واقعیت آن است که نقش منطقه‌ای سردار سلیمانی به‌عنوان «حلقه گمشده سیاست ترامپ در قبال ایران» تلقی می‌شود. هرگونه کنش ایالات‌متحده در برابر سیاست منطقه‌ای و نقش سردار سلیمانی در جنبش اجتماعی تصاعدیابنده غرب آسیا می‌توانست چالش‌هایی را برای آمریکا به وجود آورد. در این ارتباط، ایلان گولدنبرگ، مدیر برنامه امنیت خاورمیانه‌ای آمریکا به این موضوع اشاره دارد که ترامپ سیاست آمریکا در برخورد با ایران را از حوزه ساختاری خارج کرده و تحت‌تاثیر اراده شخصی قرار داده است.

آذرخش کبود

آذرخش کبود

در این نوشتار تلاش می‌شود تا عملیات آذرخش کبود از دو بعد حقوق بین‌الملل و همچنین حقوق داخلی ایالات‌متحده مورد بررسی قرار گیرد. اگر قرار باشد عملیات آذرخش کبود در یک بستر کلی مورد بررسی قرار بگیرد می‌بایست به اقدام دونالد ترامپ در قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی رجوع کرد. این اقدام آمریکا به صورت واضح و آشکار در تناقض آشکار با قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد قرار دارد؛ زیرا بر اساس منشور ملل متحد اعضا از به‌کارگیری زور علیه یکدیگر منع شده‌اند و از آن جا که جمهوری اسلامی ایران نیز به‌عنوان یکی از اعضای سازمان ملل متحد شناخته شده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز به‌عنوان نیروی نظامی رسمی یک عضو ملل متحد شناخته می‌شود، قرار دادن یک سازمان رسمی و نهاد نظامی یک عضو ملل متحد در لیست سازمان‌های تروریستی در نوع خود بی‌سابقه بوده که در مخالفت آشکار با قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد قرار داشته است.

راهپیمایی اربعین توانمندتر از سازوکارهای سیاسی و دیپلماتیک

راهپیمایی اربعین توانمندتر از سازوکارهای سیاسی و دیپلماتیک

علیرغم به شهادت رساندن سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس توسط آمریکا و همه‌گیری کرونا طی دو سال اخیر، نه تنها از امنیت پیاده‌روی و یا جایگاه آن کاسته نشده، بلکه مسلمانان و مشتاقان امام حسین علیه السلام در هر گوشه از دنیا دور و یا نزدیک بر ارزش و جایگاه آن وقعی می‌نهند.

الگوی نو پدید در مدیریت بحران‌های داخلی

الگوی نو پدید در مدیریت بحران‌های داخلی

حضور سردار سلیمانی در خوزستان و همراه شدن ابومهدی المهندس و نیروهای حشدالشعبی عراق برای کمک به کنترل سیل، در شرایطی که دستور تخلیه برخی مناطق از جمله سوسنگرد صادر شده بود، سبب شد تا ایشان با تاکید بر ایجاد پادزهر دیگری در مقابل سیل و ایجاد سیل انسانی و سیل همت، در کنار مردم و با روحیه دادن به ایشان به کنترل و مهار این بحران در این مناطق کمک کنند. علاوه بر چنین حضوری، این سفر سبب ایجاد ادبیات دیگری در سپهر مدیریت مقاومتی توامان با فاعلیت مردم شد که آن تعریف وطن و سرزمین به عنوان حرمی دیگر بود که باید برای دفاع و محافظت از آن همچون مدافعان حرم حضرت زینب در برابر دشمنان انسانی و بلایای طبیعی آن حضور داشته و مقاومت کرد.

پویش تولیدات محتوای مردمی / از حاج قاسم بگو