آذرخش کبود

آذرخش کبود

در این نوشتار تلاش می‌شود تا عملیات آذرخش کبود از دو بعد حقوق بین‌الملل و همچنین حقوق داخلی ایالات‌متحده مورد بررسی قرار گیرد. اگر قرار باشد عملیات آذرخش کبود در یک بستر کلی مورد بررسی قرار بگیرد می‌بایست به اقدام دونالد ترامپ در قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی رجوع کرد. این اقدام آمریکا به صورت واضح و آشکار در تناقض آشکار با قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد قرار دارد؛ زیرا بر اساس منشور ملل متحد اعضا از به‌کارگیری زور علیه یکدیگر منع شده‌اند و از آن جا که جمهوری اسلامی ایران نیز به‌عنوان یکی از اعضای سازمان ملل متحد شناخته شده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز به‌عنوان نیروی نظامی رسمی یک عضو ملل متحد شناخته می‌شود، قرار دادن یک سازمان رسمی و نهاد نظامی یک عضو ملل متحد در لیست سازمان‌های تروریستی در نوع خود بی‌سابقه بوده که در مخالفت آشکار با قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد قرار داشته است.

راهپیمایی اربعین توانمندتر از سازوکارهای سیاسی و دیپلماتیک

راهپیمایی اربعین توانمندتر از سازوکارهای سیاسی و دیپلماتیک

علیرغم به شهادت رساندن سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس توسط آمریکا و همه‌گیری کرونا طی دو سال اخیر، نه تنها از امنیت پیاده‌روی و یا جایگاه آن کاسته نشده، بلکه مسلمانان و مشتاقان امام حسین علیه السلام در هر گوشه از دنیا دور و یا نزدیک بر ارزش و جایگاه آن وقعی می‌نهند.

الگوی نو پدید در مدیریت بحران‌های داخلی

الگوی نو پدید در مدیریت بحران‌های داخلی

حضور سردار سلیمانی در خوزستان و همراه شدن ابومهدی المهندس و نیروهای حشدالشعبی عراق برای کمک به کنترل سیل، در شرایطی که دستور تخلیه برخی مناطق از جمله سوسنگرد صادر شده بود، سبب شد تا ایشان با تاکید بر ایجاد پادزهر دیگری در مقابل سیل و ایجاد سیل انسانی و سیل همت، در کنار مردم و با روحیه دادن به ایشان به کنترل و مهار این بحران در این مناطق کمک کنند. علاوه بر چنین حضوری، این سفر سبب ایجاد ادبیات دیگری در سپهر مدیریت مقاومتی توامان با فاعلیت مردم شد که آن تعریف وطن و سرزمین به عنوان حرمی دیگر بود که باید برای دفاع و محافظت از آن همچون مدافعان حرم حضرت زینب در برابر دشمنان انسانی و بلایای طبیعی آن حضور داشته و مقاومت کرد.

شرکت در فراخوان کنگره ملی شعر سردار سربداران