بازخوانی سخنرانی ماندگار شهید حاج قاسم سلیمانی چندماه قبل از شهادت در مجمع عالی فرماندهان سپاه

خانم زینب سلیمانی در بیست و چهارمین مجمع عالی فرماندهان و مسئولین سپاه به مروری از سخنان مهم، ماندگار و درخشان شهید سلیمانی که چند ماه قبل از شهادت در سال ۹۸ و در مجمع عالی فرماندهان و مسئولان سپاه ایراد کرده بود، پرداخت و از تلاش‌هایی که برای پاسداری از نام، مرام و مکتب شهید سلیمانی در سپاه، کشور و منطقه انجام شده است، قدردانی کرد.

متن سخنان خانم زینب سلیمانی به این شرح است:

سلام علیکم و رحمت الله

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدولله رب العالمین و الصلاة و السلام علی رسول الله و علی آل الله
السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین

در ابتدا به ارواح پاک و مطهر شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافع حرم و به ویژه روح منور امام راحل درود میفرستم و از خدای سبحان برای رهبر معظم انقلاب اسلامی سلامتی و طول عمر با عزت مسئلت می‌کنم.

خدمت حضار محترم، مدعوین ارجمند و خانواده معزز شهدا و ایثارگران سلام عرض می‌کنم.

لازم می‌دانم از فرمانده محترم کل سپاه سردار سلامی و همه عزیزانی که تلاش می‌کنند یاد، نام، مرام و مکتب شهید سلیمانی در مجموعه سپاه، کشور و منطقه زنده و پایدار بماند صمیمانه قدردانی کنم.

آنچه بنا دارم در این چند دقیقه در محضر شما بیان کنم چیزی نیست جز مروری بر سخنان مهم، ماندگار و درخشان شهید سلیمانی درست چند ماه قبل از شهادت در سال ۹۸ و در مجمع عالی فرماندهان و مسئولان سپاه. آن سخنان مهم را می‌توان حاصل عمر شهید و ارمغان چهل سال مجاهدت و پاسداری ایشان نام نهاد.

بیانات شهید به تعبیر استعاری خودشان مانند گفته‌های کوهنوردی است که از قله بازگشته است و تجربه‌های خود را برای سایرین بازگو می‌کند.

محتوا و مضمون آن سخنرانی می‌تواند برای همیشه به علاقه‌مندان سپاه، انقلاب و جمهوری اسلامی جهت دهد و در فروبستگی‌ها گره‌گشایی کند.

شهید سلیمانی در آن سخنان، سپاه را یک منهج فکری می‌داند. منهج به معنی راه روشن، راه راست، راه پیدا. اما این مدرسه و راه روشن چه خصیصه‌هایی دارد که آن را با نمونه‌های مشابه متمایز می‌کند؟
هویت این مدرسه در چه چیزهایی است؟ این راه راست و روشن چه مختصاتی دارد؟

درست است که سپاه، ساختار، آیین‌نامه و قواعد و نظم دارد اما آن چیزی که سپاه را با دستگاه‌ها و ساختارهای مشابه متمایز می‌کند این نیست.

شهید سلیمانی این مدرسه فکری را با سه خصوصیت تعریف می‌کنند و هویت سپاه را نیز با همین سه ویژگی شرح می‌دهند.

همین سه اصل است که سپاه را بی‌همتا کرده است. سپاه با تغذیه از این سه اصل به موجودی با ایمان، قوی، بالنده و ایستاده تبدیل شد و امروز هم به رشد خود با کمیت و کیفیت بیشتر ادامه می‌دهد.

در بیانات شهید عزیزمان؛ اولین اصل اساسی سپاه عمل مقدس است. عملی که فرد در آن با خودفراموشی و روحیه حماسی و انقلابی از حقیقت دفاع می‌کند.

ایشان به صراحت اشاره می‌کنند اگر کسی این روحیه را نداشته باشد نمی‌تواند باغیرت و شجاعت از حقیقت دفاع کند و بالنده باشد و توصیه می‌کنند تمام اعمال و کلیه اقدامات سپاه از این نقطه آغاز شود.

دومین اصل قیام و جهاد پیوسته است. قیام و جهاد در مقابل عملی است که از سر رفع تکلیف است.

عمل سپاه از سر رفع تکلیف نیست. سپاه، حکمت عمل خود را از ولی‌امر می‌گیرد و برای پیگیری این حکمت، پیوسته قیام و مجاهدت می‌کند. عمل سپاه پیوسته و مستمر است. سپاه به سمت خطر می‌رود و بعد دیگران را به دنبال خود می‌کشاند.

سومین اصل هم تولید فرصت و قدرت از دل بحران و سختی است. رفتن به مسیری که انتهای آن مشخص نیست، ترس و وحشت دارد. سپاه وارد این صحنه شد، از آن ترس و وحشت و بحران قدرت خلق کرد و فرصت آفرید.

با این سه ویژگی می‌توان تاریخ جمهوری اسلامی و سپاه را یک‌بار دیگر بازخوانی کرد.

به روشنی می‌توانیم ردپای این سه ویژگی را در همه موفقیت‌ها مشاهده کنیم. هر جا عمل ما برخاسته از روح الهی و مقدس بود، هر جا عمل ما مجاهدانه بود، توانستیم از دل سخت‌ترین بحران‌ها، بزرگترین فرصت‌ها را خلق کنیم.

نمونه‌اش توسعه کمی و کیفی مقاومت، اتصال سرزمینی میان کشورهای مقاومت، شکست هیمنه آمریکا و رژیم صهیونیستی و همچنین موفقیت‌های بزرگ در سازندگی و خدمت رسانی.

شهید، نکته مهم و درس‌آموز دیگری را نیز بیان می‌کنند.
ثمره این مدرسه فکری را چگونه می‌توان مشاهده کرد و در جامعه بسط داد؟ چگونه می‌توان بذر این آموزه‌های الهی و مقدس را در دل نسل‌ها کاشت و بارور کرد؟ چگونه دل‌ها جذب این آموزه‌ها می‌شود؟

پاسخ شهید عزیز ما این بود: وجود الگو، اسوه و شخصیت.

این اسوه‌ها هستند که با عمل و رفتار خود همه آموزه‌های یک مکتب را مجسم می‌کنند و دیگران را به آن دعوت می‌کنند.

شهید سلیمانی در بیانات خود بارها اشاره می‌کنند که آن چیزی که می‌تواند جامعه ما را به سمت تعالی و حرکت سوق دهد وجود شخصیت‌ها و الگوهاست. وجود شخصیت به عنوان تجسم عینی‌آموز یک مکتب، بیش از هر کتاب و رسانه‌ای می‌تواند اثرگذار باشد.

این الگوها هستند که به مکتب شخصیت می‌دهند و شخصیت‌ها نیز چون آهنربایی همه جوان‌ها و نوجوانان و علاقمندان به مکتب را دور هم جذب می‌کنند.

این‌ها چکیده و خلاصه‌ای بود از آن بیانات نورانی و ماندگار.

اما چند ماه، چند ماه بعد شهید سلیمانی با نثار خون خود و شهادت عظیمش این سه ویژگی را مجسم کرد، به آن عینیت بخشید. فرصت آفرید و خلق کرد.

با شهادتش تبدیل به همان قله و شخصیتی شد که می‌تواند برای نسل و جامعه امروز ما جذاب باشد. برای نسل امروزمان امید خلق کند.

صحنه تاریک را روشن کند و در فتنه‌ها و بحران‌ها راه راست را نمایان کند.

این وعده خدای متعال نیز هست که عمل مجاهد و خون شهید صحنه را روشن می‌کند. از همین نقطه شهید، قلب تاریخ می‌شود و تاریخ را به حرکت وا می‌دارد. انشاالله.

در پایان از خدای متعال مسئلت می‌کنیم به برکت خون شهدای ما، توفیق خدمت به اسلام عزیز را به ما عنایت کند.
قلب مقدس حضرت ولی‌عصر(عج) را از ما راضی کند و ملت ایران و امت اسلام را به پیروزی و فتح نهایی برساند.دیدگاهی ثبت نشده است

فراخوان کنگرۀ ملی شعر شهید القدس