تمدید حفاظت هم هراس پامپئو از انتقام ایران را کم نکرد

انتشار کتاب خاطرات سیاسی مایک پمپئو، یکی از قاتلان شهید سلیمانی و اعترافات عبرت‌آموز او درباره مختل شدن زندگی‌اش به خاطر وحشت از انتقام ایران

روز سه‌شنبه‌، کتاب جدید مایک پمپئو، وزیر سابق خارجه آمریکا با عنوان «هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکا که دوستش دارم» منتشر شد که در این کتاب به بیان خاطرات سیاسی خود در زمان حضور در سازمان سیا و وزارت خارجه دولت دونالد ترامپ پرداخته است.

یکی از بخش‌های قابل تامل کتاب پمپئو اظهارات اعتراف‌گونه‌ او درباره وضعیت زندگی شخصی‌اش در دوران پساترور سردار شهید سلیمانی و ترس از احتمال عملیات انتقامی ایران است.

پایگاه اینترنتی میدل‌ایست‌آی گزارشی از این بخش کتاب و هراس امنیتی وزیر خارجه دولت ترامپ منتشر کرده است. به گزارش این رسانه، پمپئو در انتظار انتقام ایران به دلیل مشارکت در عملیات ترور سردار سلیمانی می‌گوید: «ایران توانایی انجام عملیات در داخل ایالات متحده آمریکا را دارد، لذا با وجود اینکه یک سال و نیم از ترک خدمت من می‌گذرد، من هنوز جزئیات مسائل امنیتی را رعایت می‌کنم».

پمپئو در ادامه اعتراف می‌کند زندگی شخصی‌اش به دلیل ترس از انتقام ایرانی‌ها از حالت عادی خارج شده است و حتی خارج شدن از خانه بدون تشریفات امنیتی به منظور یک خرید معمولی، برای وزیر دولت ترامپ به حسرت تبدیل شده‌ است. مایک پمپئو در ادامه شرح وضعیتش می‌نویسد: «رفتن به یک فروشگاه، امنیت من را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد تا بتوانم بررسی کنم کدام بادمجان رسیده‌تر است… من احتمالا هرگز نتوانم با خودروی شخصی‌ام رانندگی کنم یا مانند سابق از حریم خصوصی‌ام لذت ببرم».

وی معترف است ترس و اضطراب نه فقط بر خودش که بر زندگی اعضای خانواده‌اش هم سایه انداخته است و برای توصیف وضعیت‌شان از مواردی نام می‌برد که به عنوان مثال اگر سوزان (همسر مایک پمپئو) تمایل داشته باشد موهای خود را مرتب کند، آنها فقط می‌توانند امیدوار باشند سالن زیبایی تحت کنترل نیروهای حزب‌الله نباشد یا اگر پسرش قصد ازدواج داشته باشد، لازم است از قبل ماموران یک تیم برای بررسی وضعیت امنیتی به کلیسا اعزام کنند.

زندگی در سایه ترس مقامات آمریکایی و عاملان حادثه فرودگاه بغداد محدود به اعترافات تازه منتشر شده پمپئو نمی‌شود. پیش از این هم گزارش‌های متعددی از تدابیر شدید امنیتی در حفاظت از ترامپ و دولتمردانش منتشر شده است. هفته گذشته آسوشیتدپرس طی خبری اعلام کرد دولت بایدن بار دیگر حفاظت و حمایت امنیتی از مایک پمپئو و برایان هوک، دستیار ارشدش در امور ایران در دولت ترامپ را تمدید می‌کند. طبق اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا، تهدیدات علیه این ۲ شخص به طور «جدی» همچنان وجود دارد. این رسانه می‌گوید تا مارس ۲۰۲۲ محافظت ۲۴ ساعته از پمپئو و هوک ماهانه بیش از ۲ میلیون دلار برای دولت آمریکا هزینه داشته است و مشخص نیست تمدید جدید چقدر افزایش هزینه را شامل شود. همچنین همزمان با سومین سالگرد ترور سردار شهید سلیمانی، نیوزویک گزارشی مبنی بر محافظت از دونالد ترامپ در برابر انتقام ایران منتشر کرد و به نقل از سخنگوی وزارت خارجه این کشور اعلام کرد دولت بایدن در برابر هرگونه تهدید از جانب ایران، مقامات پیشین آمریکا را تحت محافظت خود قرار داده است.

اما اعترافات پمپئو در کتاب خاطراتش نشان می‌دهد اطمینان‌بخشی مقامات آمریکایی از مقابله با تهدید، محافظت 24ساعته با هزینه ماهانه میلیون‌ها دلار و همچنین تمدید این خدمات برای دهمین بار باز هم نتوانسته بر ترس خالقان استراتژی فشار حداکثری علیه ایران غلبه کند و سایه هراس از انتقام ایران بر زندگی ترامپ، پمپئو و سایر جنایتکاران سنگینی می‌کند.

نوشته:سمیرا کرمانشاهیدیدگاهی ثبت نشده است

فراخوان کنگرۀ ملی شعر شهید القدس