جایزه حقوق بشر در منطقه باید به شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس اعطا شود

کدخدایی در دیدار هیاتی علمی از عراق تاکید کرد استادان دانشگاه‌های عراق علاوه بر روشنگری درباره جنایت آمریکائیها در ترور شهیدان مقاومت باید به تبیین ایثارگری‌ها و خدمات شهیدان سلیمانی و ابومهدی در سطح منطقه بپردازند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مکتب حاج قاسم به نقل از مرکز رسانه پژوهشکده شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی مشاور وزیر امور خارجه و رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی در دیدار استادان حقوق دانشگاه‌های عراق که به منظور بازدید و آشنایی با پژوهشکده شورای نگهبان در این پژوهشکده حاضر شده بودند با اشاره به موضوع جنایات آمریکا در منطقه گفت:آمریکا هر روز در منطقه ما و سایر نقاط دنیا آتش‌افروزی می‌کند و فقط به دنبال منافع نامشروع خود است.

وی تنها راه دفع شر آمریکا را همبستگی ملت‌های منطقه دانست و افزود: اگر کشورهای مسلمان منطقه با هم متحد شوند آن موقع پیروزی نزدیک است و غربی‌ها هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.

مشاور وزیر امور خارجه با بیان اینکه شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی‌المهندس خدمات فراوانی به مردم منطقه و حتی جهان کردند گفت: مقابله با گروه‌های تروریستی که با حمایت آمریکا شکل گرفته بود یکی از خدمات آن شهیدان است و آرامش فعلی منطقه به برکت مجاهدت شهیدان سلیمانی، ابومهدی و یاران‌شان است.

کدخدایی در ادامه با اشاره موضوع حقوق بشر خطاب به استادان دانشگاه‌های عراق اظهار داشت: یکی از وظایف ما این است که با نگاه حقوق بشری خدمات و ایثارگری‌های این دو شهید را برای جامعه خودمان تبیین کنیم. اگر قرار باشد جایزه حقوق بشر در منطقه داده شود باید به شهیدان حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و سایر شهدای ایران و عراق اعطا شود.

رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور و شهادت سردار قاسم سلیمانی همچنین با بیان اینکه جنایت آمریکا در ترور شهدای مقاومت یک جنایت ضدبشری است گفت: یک بعد پیگیری پرونده، بعد حقوق بشری آن است که جامعه جهانی باید متوجه این نقض حقوق بشر شود تا ما هم بتوانیم بهتر پرونده را دنبال کنیم.

وی با اظهار خرسندی از پیگیری پرونده ترور شهیدان مقاومت در ایران و عراق تصریح کرد: البته باید مراقب بود پرونده از مسیر دقیق حقوقی پیگیری شود و ضمنا پیگیری پرونده مشمول مرور زمان نشود که خدای ناکرده دچار نسیان و فراموشی شود.

رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور و شهادت سردار قاسم سلیمانی با بیان اینکه مسئولان قضایی دو کشور همکاری‌های نزدیکی برای پیگیری پرونده دارند افزود: ممکن است مشکلات قانونی در دو کشور وجود داشته باشد که باید تلاش شود تا از طریق اصلاح قانون این مشکلات حل شود.

کدخدایی با تاکید بر اینکه ما در ایران از دو بعد حقوقی و کیفری پیگیر پرونده هستیم تصریح کرد: اخیرا کیفرخواست این پرونده ارائه شده است که البته با توجه به اینکه متهمین پرونده خارجی هستند این موضوع نیازمند تشریفات خاصی است، مثلا همین عنوان مجرمانه که ظاهرا در عراق فقط یک قتل عمد است، در حالی که این جنایت بسیار بزرگ‌تر از قتل عمد است و خوشبختانه شنیدیم مسئولان عراقی در حال پیگیری اصلاح این عنوان هستند که پیگیری شما استادان دانشگاه می‌تواند در این زمینه کمک موثری به تسریع در روند این موضوع داشته باشد.

وی همچنین به ظرفیت دادگاه‌های بین‌المللی در این مورد اشاره کرد و گفت: این دادگاه‌ها علاوه براینکه اثر بیشتری از دادگاه‌های داخلی دارند می‌توانند فارغ از نتیجه‌شان، در روشنگری افکار عمومی تاثیر بسزایی داشته باشند.

رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور و شهادت سردار قاسم سلیمانی در همین رابطه با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران از طریق کنوانسیون ۱۹۷۳ پیگیر طرح شکایتی در دیوان داوری لاهه است گفت: تمامی مقامات سیاسی کشورها مورد حمایت این کنوانسیون هستند و لذا با استفاده از ظرفیت حقوقی این کنوانسیون و طی تشریفات خاصی می‌توان نسبت به طرح دعوا در دادگاه لاهه اقدام کرد.

وی درعین حال از استادان دانشگاه‌های عراق خواست تا با نگارش کتاب، مقاله و انجام مصاحبه در این زمینه به طرح شکایت در دادگاه بین‌المللی لاهه کمک کنند.

کدخدایی همچنین از جامعه علمی عراق خواست تا با انجام فعالیت‌های تبلیغی و رسانه‌ای در منطقه و خصوصا عراق نسبت به تبیین ایثارگری های شهیدان سلیمانی و ابومهدی و حقانیت آنها اقدام کنند، زیرا این شهدا حق بزرگی بر گردن همگان دارند و نسل‌های جوان و آیندگان در عراق و ایران باید بدانند که چه قهرمانانی داشته‌اند و چه فداکاری‌هایی برای آرامش آنها صورت گرفته است.
مشاور وزیر امور خارجه همچنین از عراقی‌ها خواست تا با روشنگری درباره جنایت آمریکایی‌ها در ترور شهیدان مقاومت، چهره واقعی آمریکایی‌ها را افشا سازند و ملت‌ها و دولت‌های منطقه را برای پیگیری عاملان و آمران این جنایت همراه سازند.دیدگاهی ثبت نشده است

فراخوان کنگرۀ ملی شعر شهید القدس