خاطراتی از شور حسینی زنجانی‌هادرسوگ‌حاج‌قاسم

«شمع حرم‌خانه» خاطرات مردم زنجان از ایام شهادت حاج قاسم سلیمانی به قلم فاطمه کنعانی و فریده ‌الیاسی‌فرد از سوی انتشارات «راه یار» چاپ و روانه بازار نشر شد.

به گزارش بنیاد مکتب حاج قاسم به نقل از خبرگزاری میزان، «شمع حرم‌خانه» خاطرات مردم زنجان از ایام شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی است که چاپ و روانه بازار نشر شده است.

باید خودت میان جمعیت عظیم مردم زنجان باشی تا بفهمی هشتمین روز ماه محرم، چه حال‌وهوایی دارد. دستۀ عزاداری حسینیۀ اعظم زنجان، سال‌هاست که در این روز به‌یاد عَلَم‌دار کربلا،حضرت‌ابوالفضل‌عباس(ع) به‌سمت امامزاده سیدابراهیم(ع) حرکت می‌کند تا ارادت خود را به ائمۀ ‌اطهار(ع) و اهل‌بیت ایشان نشان دهد.

همۀ مردم زنجان از پیر و جوان، زن و مرد، کوچک و بزرگ، خودشان را به دریای عظیم عزاداران می‌رسانند. حاشیۀ خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف و مسیر دستۀ عزاداری حسینیه، مملو از انبوه عزادارانی می‌شود که از شهرها و روستاهای اطراف و بسیاری از استان‌های دور به زنجان می‌آیند تا در اجتماع بزرگ عاشقان امام‌حسین(ع) شرکت کنند. هشتم محرم، نمایش عشق و ارادت زنجانی‌ها به شهدای کربلا، به‌ویژه عَلَم‌دار کربلا، حضرت‌عباس(ع) است. حماسۀ عظیم مردم در عزاداری این روز، به «یوم‌العباس» مشهور شده است: روزی برای عَلَم‌دار کربلا.

صبح جمعه، سیزده دی‌ماه ۱۳۹۸، خبری جان‌گداز و سهمگین در همۀ ایران پیچید: «إِنَّا للهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ. در حملۀ بالگردهای آمریکایی به فرودگاه بغداد، سردار سرافراز سپاه اسلام، حاج‌قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، معاون حشدالشعبی به شهادت رسیدند.»

مردم زنجان همانند همۀ ایرانی‌ها، عزادار شدند. همۀ شهرها و روستاهای استان زنجان، بوی محرم گرفتند. از همه‌جا نوای سوزناک «ای اهل‌حرم، میر و علم‌دار نیامد» به گوش می‌رسید. در همه‌جای استان، مراسم عزایِ سردار دل‌ها بر پا شد.

در سومین روز شهادت سردار سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی و هم‌رزمانش، اقشار مختلف مردم مؤمن و انقلابی زنجان بار دیگر در قالب دستۀ عزاداری از حسینیۀ اعظم به‌سمت امامزاده سیدابراهیم(ع) حرکت کرده و به‌یاد رشادت‌های شجاعانۀ این سردار عزیز، عزاداری کردند. هزاران نفر از پیر و جوان، زن و مرد، کوچک و بزرگ، در اجتماعی بی‌نظیر فریاد می‌زدند:

«یاران قیامت اولدی بغداد پر بلاده

سردار یمیز یخلدی میدان کربلاده»

«بال جبراییل رائفرش محرم می‌کنیم

شرِ اسرائیل را از این جهان کم می‌کنیم»

«ای علم‌دارِ حسین، ای علم‌دارِ حسین.»

مردم با دلی داغ‌دار و چشمی اشک‌بار، «یوم‌القاسم» را در پایتخت شور و شعور حسینی و دیار ارادتمندان علم‌دار کربلا به ثبت رساندند: روزی برای علم‌دار انقلاب. کتاب حاضر تلاشی است برای ثبت گوشه‌ای از ارادت مردم زنجان به علم‌دار انقلاب، سردار سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی.

«شمع حرم‌خانه» خاطرات مردم زنجان از ایام شهادت حاج قاسم که تحقیق آن برعهده زهرا تیموری مطلق، نازیلا یاوری، حمید حمیدی‌نسب بوده و تدوین آن توسط فاطمه کنعانی و فریده ‌الیاسی‌فرد صورت گرفته است، در ۱۱۰صفحه، شمارگان ۱۰۰۰نسخه و توسط انتشارات راه یار منتشر شده است و علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب را علاوه بر کتابفروشی‌ها، از سایت یا صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub.ir تهیه کنند.دیدگاهی ثبت نشده است

فراخوان کنگرۀ ملی شعر شهید القدس