پدرانه حاج قاسم برای دختران شهدا

شهید «قاسم سلیمانی» مسئولی بود که سعی می‌کرد به خانواده شهدا رسیدگی کند و برای فرزندان شهدا، پدری؛ کمی شبیه حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام).

به گزارش بنیاد مکتب حاج قاسم به نقل از دفاع‌پرس، به مناسبت ولادت حضرت فاطمه معصومه (علیهاالسلام)  و روز دختر به مرور خاطراتی از دیدار و تفقد شهید حاج قاسم سلیمانی از دختران و خانواده شهدا می‌پردازیم.

حاج قاسم مرا با لفظ «زینبم» و برادرم را با لفظ «حسینم» صدا می‌کرد

«زینب هاشمی» فرزند سردار شهید «علی هاشمی» از دوستان نزدیک و همرزمان حاج قاسم سلیمانی با بیان خاطره‌ای از حاج قاسم گفت: «زمانی که ازدواج کردم، پدرم شهید شده بود. سردار سلیمانی به منزل نو ما آمد و به همسرم به مزاح گفت که اگر مراقب من نباشد، با او طرف است.

به هرحال همه دختر‌ها زمان ازدواجشان دوست دارند که پدرشان چنین حرف‌هایی را به همسرشان بزند؛ برای اینکه احساس کنند کسی بالای سرشان هست و تکیه‌گاه دارند. خوشحالم که سردار سلیمانی این جایگاه را برای من پر کرد و اجازه نداد احساس تنهایی و بی‌پدری کنم.

خانواده ما همیشه میزبان سردار سلیمانی بود و باعث افتخارم بود که هر زمان که به اهواز می‌آمد، به منزل ما بیاید و به همه بگوید که آنجا منزل برادرش است؛ یعنی تا این حد با ما احساس نزدیکی داشت.

هر زمان دلتنگی شدیدی از پدر داشتیم، وی کنارمان بود و اجازه نمی‌داد ناراحت باشیم. واقعا حضور او پدرانه بود. همیشه مرا با لفظ «زینبم» و برادرم را با لفظ «حسینم» خطاب می‌کرد و من مشتاق بودم که بیاید و بهترین پذیرایی را از او کنم، بهترین سفره را برای او بچینم، اما همیشه به من می‌گفت: بیا کنارم بنشین و صحبت کن.»

آرامشی که حاج قاسم به جانم داد، عین واقعیت پدرانه بود

«سمیه ابراهیم‌زاده» همسر شهید مدافع حرم «مصطفی صدرزاده» فرمانده گردان عمار لشکر فاطمیون با بیان خاطره‌ای در مورد شهید سلیمانی گفت: «زمانی که شهید صدرزاده در سوریه بود، یک بار برای ما مشکلی پیش آمد که مجبور شدم با «زینب سلیمانی» دختر شهید سلیمانی تماس بگیرم و با حاج قاسم مشورت کنم.

حاج قاسم به‌سرعت به من زنگ زد و با لحنی پدرانه جویای احوال من و پیگیر مشکلم شد و از من خواست که خودم را ناراحت نکنم و درواقع آرامشی به جانم داد که عین واقعیت پدرانه بود. محبت او همیشه در عمق جانم هست و واقعاً بعد از رفتن سردار، بی‌پناه و بی‌تکیه‌گاه شدیم.»

جشن تولد دختر شهید برای حاج قاسم

در جشن «جان پدر» که در آستانه فرارسیدن دهه کرامت با حضور دختران شهدا در گلزار شهدای کرمان برگزار شد، سردار «محمدرضا حسنی سعدی» مدیر گلزار شهدای کرمان، خاطراتی را از محبت حاج قاسم نسبت به دختران شهدا نقل کرد: «نامه‌ای به دفتر حاج قاسم فرستادم که در آن نوشته بودم: قول دادی به دختر شهید «شیخ شعاعی» در قم سر بزنی. آدرس و تلفن هم فرستادم. حاج قاسم از تهران راه افتاد و به دیدار دختر شهید رفت و از فرزندان شهید تفقد کرد و چادر نمازی به دختر شهید هدیه داد.

وی ادامه داد: یکی از دختران شهدا جشن تولد ۶۰ سالگی حاج قاسم را گرفته بود و از وی خواسته بود به خانه آنان برود. دختر شهید روی کیک تولد نوشته بود: «پدرم» ، حاج قاسم گفته بود خیلی خوشحال شدم که نوشتی «پدرم».

مدیر گلزار شهدای کرمان اضافه کرد: این دختر شهید گفت: «حاج قاسم بعداً ما را دعوت کرد و ما به خانه او رفتیم.به من گفت: عمو، برو اتاق من از وسایل شخصی هر چه می‌خواهی بردار که من مُهر و سجاده و کلی وسیله برداشتم.»

وی با بیان اینکه حاج قاسم می‌گفت: «من عاشق فرزندان شهدا هستم»، تصریح کرد: حاج قاسم پدر دختران ایران و پدر دختران شهدا و پدر معنوی همه دخترانی است که امروز زائر وی هستند.»

حاج قاسم پدر بود. همه او را «بابا» صدا می‌کردند. در جمع خانواده و فرزندان شهدای مدافع حرم نقش پدر را به خوبی ایفا می‌کرد؛ آنها که پدرانشان برای امنیت و دفاع از حریم اهل بیت (علیهم‌السلام) به خارج از مرزهای ایران سفر کردند و به مقام شهادت نائل آمدند.

فکرش را نمی‌کردیم که انتظار دیدار او به غم فراغ منتهی شود

«فاطمه جعفری» همسر شهید «سعید انصاری» با بیان خاطره‌ای از شهید سلیمانی نقل می‌کند: «گوش به زنگ بودیم تا دیدار خانواده شهدا با سردار سلیمانی هماهنگ شود. طی سال‌های گذشته در فصل پائیز، این دیدار دسته‌جمعی خانواده‌های شهید مدافع حرم با حضور سردار سلیمانی شکل می‌گرفت، اما امسال خبری از آن نشده بود.

پرس‌وجو می‌کردیم و فرزندان‌مان بی‌تابی می‌کردند. این را همسران شهدای مدافع حرم در هر جایی که دور هم بودیم، می‌گفتند یا در کانال گروهی پیام می‌گذاشتیم. اصلاً فکرش را نمی‌کردیم که در دلتنگی، این خبر را بشنویم.دیدگاهی ثبت نشده است

فراخوان کنگرۀ ملی شعر شهید القدس