کدخدایی: ترور شهید سلیمانی جنایت علیه منافع بشریت بود

رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور شهید سلیمانی گفت: ترور شهید سلیمانی جنایت علیه منافع بشریت بود.

به گزارش روابط عمومی مکتب حاج قاسم به نقل از خبرگزاری فارس، عباسعلی کدخدایی مشاور وزیر امور خارجه و رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور شهید سلیمانی امروز (سه‌شنبه) ۲۳ خرداد ماه در دومین نشست علمی درباره خدمات سردار شهید قاسم سلیمانی با عنوان «زمینه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شکل‌گیری داعش و فعالیت آن» در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: کمیته پیگیری ترور شهید سلیمانی یک سابقه حقوقی و بین‌المللی دارد و در بحث‌های حقوقی صرف منحصر نمی‌شود.

وی ترور شهید سلیمانی را جنایت علیه منافع بشریت خواند و افزود: در بعد حقوقی دستگاه‌های مختلف فعال هستند.

کدخدایی اضافه کرد: در نقشه راه تنظیم شده در وزارت خارجه مقرر شد مباحث بین‌المللی را پیگیری کنیم که یکی از ابعاد آن افکار عمومی و تبیین جنایتی است که آمریکایی‌ها انجام دادند. باید برای مردم منطقه و دنیا ابعاد مختلف این ترور تبیین شود.

مشاور وزیر خارجه به تشریح ظهور داعش پرداخت و اضافه کرد: در منطقه غرب آسیا دولت‌های استعماری از جمله آمریکا منافعی داشته و دارند و قصد دخالت در امور این منطقه داشته و دارند. در سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ تحولاتی در منطقه شکل گرفت و خلأهای سیاسی در منطقه حس شد و در این مدت گروه‌های شورشی تکفیری و افراط‌گرایی در منطقه رشد کرد و آمریکا تلاش کرد از این شرایط سوءاستفاده کند.

رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور شهید سلیمانی گفت: شاهد بودیم بخش‌های زیادی از سوریه و عراق در اختیار داعش قرار گرفت و منافع ملی ایران نیز مورد تهدید واقع شد. مردم منطقه گرفتار گروه‌های تکفیری شده بودند که متاسفانه جنایات این گرو‌ه‌ها به نام دین صورت گرفت.

وی گفت: با تدابیر ایران و پشتکار شهید سلیمانی در فاصله زمانی کوتاه شر این گرو‌های تکفیری از سر منطقه رفع شد. هنوز قدر و منزلت خدمات شهید سلیمانی و ایثارگری‌های ایشان و همکارانش و خدمات ایران در مبارزه با این گروه‌های تکفیری شناخته نشده است.

به گفته وی اقدامات سردار شهید در مبارزه با این گروه‌های تکفیری خدمت بزرگی به جامعه بشری و انسانیت بود.دیدگاهی ثبت نشده است

فراخوان کنگرۀ ملی شعر شهید القدس