به بهانه درگذشت «عماد افروغ»؛

شهادت سپهبد سلیمانی بار دیگر ارزش‌های توحیدی ملت ایران را به غلَیان درآورد

جامعه شناس و استاد دانشگاه گفت: بند شهادت سپهبد سلیمانی را یک عنایت الهی می‌کند که موجب شد تا ارزش‌های توحیدی ملت ایران بار دیگر به قَلَیان بیفتد.

به گزارش بنیاد مکتب حاج قاسم به نقل از بازنشر گزارش مشرق، عماد افروغ استاد دانشگاه و جامعه‌شناس، در تحلیل شخصیت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی از منظر جامعه‌شناسی و موج فوران احساسات عمومی در پی شهادت این سردار رشید اسلام گفت: حادثه اخیر به قدری عظیم است که صرفا نمی‌توان با یک نگاه سطحی آن را تحلیل کرد. اولا باید به این تحلیل رسید که اینجا پای شهادت در کار است و شهادت دیگر در حساب دو دو تا چهار تا و معقولات ما نمی‌گنجد.

وی افزود: امام علی (ع) روایتی عجیب دارند که می‌گویند “از هر چه که از آن می‌ترسید وارد آن شوید”. خب ما بیشتر از جنگ و جهاد و مصاف می‌ترسیم پس به تعبیر امیرالمومنین باید وارد آن شویم. شهید قاسم سلیمانی، شخصی است که از اول عمر مبارزاتی خود و زمانی که سری از سرها در آورد و فرصتی داشت به جبهه‌های جنگ برود، ترس اولیه خود از مرگ را تبدیل به شجاعت کرد. ایشان بر ترس اولیه خود غلبه کرد و وارد کارزار و نبرد شد و همین نبرد و عرصه کارزار او را به تکامل رساند.

این استاد جامعه شناسی درباره دلایل حضور میلیونی مردم اهواز و مشهد در تشییع پیکر سردار سپبهد سردار سلیمانی گفت:‌ در تحلیل این مسئله باید بحث عقبه تاریخی ایرانیان را مورد توجه ویژه قرار داد. ایرانیان شیعه هستند. ایرانیان در تاریخ خود همواره یکتاپرست بوده‌اند و هیچ بتی در تاریخ کهن این سرزمین از سوی ایرانیان پرستش نشده است. این سابقه فرهنگی، هویتی و تاریخی یکتاپرستی ایرانیان مثال‌زدنی است. وحدتی که امروز در میان ایرانیان می‌بینید ریشه در توحید و یکتاپرستی ایرانیان دارد. اگر از ایرانیان توحیدگرایی را بگیرید نه می‌توانید وحدت و انسجام فعلی در کشور را درک کنید و نه می‌توانید جایگاه و مقام شهید سلیمانی را به درستی بفهمید.

افروغ تاکید کرد: شهید سلیمانی با شهادت خود متصل به خداوند متعال شده است. این مفاهیم در تاریخ انقلاب اسلامی به ویژه در دوران دفاع مقدس تجلی یافته است. مردم در حافظه تاریخی خود این مسائل را دارند. درست است که مردم از برخی مسائل داخلی ناراحت هستند ولی نجابت آنها اقتضا می‌کند که وقتی یک اقدام مثبت می‌بینند تمام ادبار آنها به اقبال تبدیل شود. البته این خیل گسترده حضور مردم در صحنه برای تشییع پیکر پاک سردار سلیمانی ناشی از این نیست که مردم در عرصه تحولات داخلی نکته مثبتی دیده‌اند. علت این رفتار مردم این است که یک رویداد بزرگ در ارتباط با یک شخصیت بزرگ به وقوع پیوسته است و آن شهادت حاج قاسم سلیمانی است. شهیدی که اخلاص، صداقت و بالاترین فعل اخلاقی در فعل شناسی اخلاقی یعنی انفاق و ایثار را داشت. ایشان اوج انفاق و ایثار است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد:‌ ما باید تحلیل جامعه شناسی ایرانی بدهیم. این تحلیل به ما می‌گویم منش نظری و عملی سردار سلیمانی یک عمل خالصانه، عارفانه، صادقانه از یک شخصیت مخلص است. مردم، شهادت، امیرالمومین و امام حسین را می‌شناسند. در حافظه کوتاه مدت مردم ما خاطرات انقلاب اسلامی و 8 سال دفاع مقدس باقی مانده است. ما اگر می‌خواهیم شهید سلیمانی را خوب بشناسیم باید امیرالمومنین را بشناسیم. اگر مروری بر نهج‌البلاغه داشته باشید در می‌یابید که شهید سلیمانی غرق در معارف و سیره نظری و عملی حضرت علی (ع) بوده است. تا امیرالمومنین و امام حسین را به خوبی نشناسیم نمی‌توانیم شخصیتی مانند سردار سلیمانی را بشناسیم.

فروغ گفت: سردار سلیمانی گفته‌ها و اعمال امام علی (ع) و تجلی این گفته‌ها در قیام اباعبدالله را درک کرده بود و این ادراک در اخلاص، صداقت و انفاق و ایثار او تجلی پیدا کرده بود.

افروغ در پایان تاکید کرد:‌ بنده سخت به این مسئله باور دارم که شهادت سردار سلیمانی عنایت الهی بود تا ارزش‌های توحیدی ملت ایران بار دیگر به قَلَیان برسد. البته این به آن معنای نیست که اختلافاتی که در جامعه ما وجود دارد نادیده گرفته شود چراکه اتفاقا یکی از اشتباهات ما این است که اختلافات موجود در جامعه را نادیده می‌گیریم.

دکتر افروغ، جامعه‌شناس برجسته کشورمان به دلیل عوارض ناشی از بیماری سرطان بامداد ۲۵ فروردین در بیمارستان درگذشت.دیدگاهی ثبت نشده است

فراخوان کنگرۀ ملی شعر شهید القدس