«علیرصا زادبر» تاریخ پژوه و استاد دانشگاه:

منحصر دانستن خدمات حاج قاسم به نبرد با داعش یک اشتباه بزرگ تاریخی است/ شهید سلیمانی را باید با سیر تطبیقی تاریخ ایران شناخت

«علیرضا زادبر» استاد دانشگاه و کارشناس تاریخ معاصر معتقد است منحصر دانستن خدمات شهید سلیمانی به نبرد با جبهه داعش، یک اشتباه بزرگ تاریخی است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مکتب حاج قاسم، «علیرضا زادبر» استاد دانشگاه و تاریخ‌‌پژوه از دیگر مهمانانی بود که در سومین روز فعالیت انتشارات «مکتب حاج قاسم» در نمایشگاه کتاب تهران، از این غرفه بازدید کرد.

وی در سخنان کوتاهی به تبیین شخصیت فرمانده سپاه قدس ایران پرداخت و اظهار داشت: متاسفانه آنچه از حاج قاسم طی سال‌های اخیر روایت می‌شود قهرمان مبارزه با داعش در منطقه است. در حالی که این یک اشتباه بزرگ تاریخی است و حذف داعش از منطقه کوچک‌ترین کاری بود که «قاسم سلیمانی» انجام داد.

به گفته زادبر، شهید سلیمانی شخصیتی فراجناحی و فرا‌‌ملّی بود، امنیت ایران برای او در اولویت بود و در موضع گیری‌هایش اولین مسئله اصلی امنیت ایران و جهان بود.

این کارشناس تاریخ معاصر در ادامه اظهار داشت: برای فهم صحیح از شخصیت و اندیشه شهید سلیمانی باید نظام‌مند عمل کرد. جایگاه واقعی حاج قاسم در یک سیر تطبیقی تاریخی از ایران شکست خورده در عصر قاجار و پهلوی تا ایران پیروز در دوره جمهوری اسلامی به درستی مشخص می‌شود.

این استاد تاریخ پژوه در تبیین ضرورت ارجاع به تاریخ علیرغم همه اشکالاتی که برخی به آن وارد می‌کنند اظهار داشت: لزوم ارجاع به تاریخ تولید امنیت می‌کند. امنیت تنها با تولید و انباشت ادوات جنگی و دفاعی محقق نمی‌شود، فهمیدن شهید سلیمانی با آن ذهنیت تاریخی، خود. تولید امنیت می‌کند. اگر شهید سلیمانی را صرفا با روایات این ایام معرفی کنیم نخواهیم توانست اصل ماجرا را بیان کنیم.دیدگاهی ثبت نشده است

فراخوان کنگرۀ ملی شعر شهید القدس