تصمیم قطعی ایران برای پیگیری حقوقی جنایات آمریکا در ترور سردار سلیمانی

معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: در پرونده ترور ناجوانمردانه و غیرقانونی سپهبد شهید سردار حاج قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده اصلی جبهه مقاومت در برابر تروریسم آمریکاساخته داعش، عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران آن است که این جنایت بزرگ را به طور جدی و ویژه در عرصه بین‌المللی پیگیری کند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مکتب حاج قاسم به نقل از ایرنا، «محمد دهقان» در دیدار با جمعی از حقوقدانان و استادان دانشگاه‌های عراق با اشاره به ضرورت کنش‌گری فعال حقوقی کشورهای مسلمان در عرصه‌ بین‌المللی به تلاش آمریکا و جبهه استکبار برای استفاده ابزاری از نظامات و قواعد حقوقی بین‌المللی اشاره کرد و گفت: در حالی که آمریکایی‌ها محور تروریسم در منطقه ما و جهان محسوب می‌شوند و دستشان به خون هزاران‌ هزار زن و کودک بی‌گناه آغشته است ادعای حقوق بشری داشته و کشورها را به بهانه نقض حقوق بشر تحریم می‌کنند!

وی با بیان اینکه غرب صلاحیت اخلاقی لازم برای حکمیت در دعاوی بین کشورهای اسلامی را ندارد، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران و عراق به عنوان دو کشور اسلامی پیشرو در عرصه مباحث حقوقی می‌توانند با تشکیل دیوان‌ دادگستری منطقه‌ای با مشارکت کشورهای اسلامی ابتکار عمل را در دست بگیرند.

معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: جنایت‌های فجیع دولت آمریکا در منطقه جنوب غرب آسیا به ویژه در خلال جنگ عراق و افغانستان و همچنین حمایت‌های بی‌دریغ و آشکار آمریکایی‌ها از اقدامات نژادپرستانه و ضد حقوق بشری رژیم کودک‌کش صهیونیستی به شکلی است که جامعه حقوقی ایران و عراق وظیفه دارند این جنایات را در سطوح مختلف پیگیری و نقض حقوق بشر توسط دولت آمریکا را در مراجع حقوقی دنبال کنند.

دهقان یادآور شد: در پرونده ترور ناجوانمردانه و غیرقانونی سپهبد شهید سردار حاج قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده اصلی جبهه مقاومت در برابر تروریسم آمریکاساخته داعش، عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران آن است که این جنایت بزرگ را به طور جدی و ویژه در عرصه بین‌المللی پیگیری کند. ما معتقدیم هر دادگاهی که این جنایت را محکوم نکند، صلاحیت اخلاقی‌ و حرفه‌ای خود را از دست خواهد داد.

معاون حقوقی رئیس جمهوری در این نشست همچنین از تحرکات مثبت دولت و نظام قضایی عراق در پیگیری پرونده ترور سردار شهید سلیمانی ابراز رضایت کرد و گفت: امیدواریم این همکاری‌ها در همه سطوح حقوقی منتج به نتایج مثبت برای دو کشور شود.

در بخش دیگری از این نشست توکل حبیب‌زاده رئیس مرکز امور حقوقی بین‌المللی معاونت حقوقی رئیس جمهور به تشریح ابعاد حقوقی پرونده ترور سردار سلیمانی پرداخت و گفت: از جوانب مختلفی اقدام دولت آمریکا در ترور ناجوانمردانه شهید قاسم سلیمانی نقض تعهدات بین‌المللی این کشور بوده است و امکان‌سنجی‌های لازم با مشورت وکلای خبره بین‌المللی برای اقدام حقوقی دولت علیه دولت امریکا صورت پذیرفته است.

در این نشست از سوی استادان حقوقی کشور عراق با ابراز آمادگی جهت همکاری‌های گسترده و فنی حقوقی و اشتراک تجارب و دانش، از معاون حقوقی رئیس جمهور دعوت شد تا در همایش بین‌المللی نکوداشت سردار شهید سلیمانی و شهید ابوالمهدی المهندس حضور داشته باشد.دیدگاهی ثبت نشده است

فراخوان کنگرۀ ملی شعر شهید القدس